Kitap İndir

1984 George Orwell Pdf

Özel Baskı Romanı Bin Dokuz Yüz Seksen Dört Kitap Özeti Yorum

1984 isimli roman, George Orwell tarafından yazılmış ilgi çekici bir kitaptır. Bu kitabın pdf versiyonunu indirebilir ve özet olarak kitabın içeriğine hakim olabilirsiniz. Orwell tarafından kaleme alınmış olan bu eser, alegorik şekilde politik bir romandır. Romanın hikâyesi ise distopik olan bir dünya içerisinde geçmektedir. Bu anlamda Orwell, Distopya romanlarının meşhur isimlerindendir.

Özellikte bu kitapta tanımlanmış olan “Big Brohter” kavramı (Anlamı: Büyük Birader) günümüzde çok sık şekilde kullanılmaktadır. Öte yandan roman türündeki bu kitap içerisinde geçmekte olan “düşünce polisi” gibi bazı değişik kavramları da yine George Orwell tarafından günümüz dünyasına kazandırılmıştır.

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört Kitabının Yazılış Süreci

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört kitabı, Orwell tarafından İskoçya ülkesinde verem hastalığı ile uğraşırken 1947 ile 48 seneleri arasındaki süreçte yazılmıştır. Bu kitapta Zamyatin’in kaleminden çıkmış “Biz” isimli eserden esinlenilmiştir. İlk yazıldığı zaman “Avrupa’daki Son Adam” adı ile yazılmıştır. İngilizce sözleri ise “The Last Man in Europe” şeklinde geçer.

Birleşik Krallık ve ABD üzerindeki yayımcıları tarafından bu kitap, bu iki ülke üzerinde aynı anda piyasada satışa sunulmuştur. Her iki yayımcı tarafından da pazarlama bakımından romanın ismi “Bin Dokuz Yüz Seksen Dört” olarak çevrilmiştir. Bu roman ilk defa 1949 yılı 8 Haziran tarihinde basılmıştır.

Kitabın Görüşü ve Yorumlanması

Kitap, yazıldığı dönemde sosyalizme karşıt bir görüşte olduğu yönünde suçlanmıştır. Ancak kitabın yazarı ise bu görüşe karşı çıkmıştır. 1949 senesinin 16 Haziran tarihinde verdiği açıklama sırasında Orwell, sosyalizme veya destek olduğu Britanya İşçi Partisi üzerine bir saldırıda bulunmadığını dile getirmiştir. Ayrıca faşizm ve komünizmde kısmen de olsa gerçekleşmiş bozukluklardan bahsettiğini söylemiştir. Yazdığı romanın konusunun ise Britanya üzerinde geçmesinin İngilizce dili konuşan bu ırkların diğerlerinden daha üstün bir durumda olmadığını vurgulamak açısından olduğunu söyler.

1984 George Orwell Pdf kitabı hakkında Yorum getirilecek olursa romanın içerisindeki distopik dünyada tek parti yönetiminde olan halkın, propagandalar, korkular ve beyin yıkamalar sonucunda manipüle edildiğini söyleyebiliriz. Ayrıca bu roman, daha sonraki süreçte ünlenecek olan “düşünce polisi” ve “büyük birader” gibi bazı kavramları içerir. Eser, 20.yüzyıl içerisindeki en etkili olan romanlardan bir tanesidir. Ayrıca daha sonraki zamanlarda özel baskı da yapılmış ve satış açısından oldukça başarılı sonuçlar alınmıştır.

1984 George Orwell PDF İndir

indirme liki
Paragrafik PDF başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Kırık Link Bildiriminde Bulun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Merhaba, Sitemiz masraflarını reklamlardan karşılayabilmektedir. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.