Program İndir

Android Studio ile Oyun Yapılır mı?

Android Studio ile Oyun Yapılır mı sorusuna cevap olarak oluşturduğumuz ve Android Studio’nun özelliklerine değineceğimiz bu yazımızı mobil oyun geliştirmeyi düşünüyorsanız okumanızı öneririz.

Android Studio, android uygulamalar ve oyunlar geliştirmek için 16 Mayıs 2013 tarihinde Google etkinliğinde tanıtılan bir uygulamadır.

Android Studio ile oyun yapılır mı? Nasıl Kod Yazılır?

Google Android Studio’yu sağladığı özellikler ve kolaylıklarla diğer android uygulama yapım programlarına göre güçlü hale getirmiştir. Örneğin uygulama veya oyun kodlarken canlı ipuçları sunar ve hataları düzeltebilecek ya da kodunuzu daha verimli hale getirebilecek değişiklikleri önerecektir. Otomatik tamamlama özelliğiyle kod yazımı sırasında öneriler sunar böylece kodları daha rahat hatırlama imkânına sahip olursunuz.

Android Studio Özellikleri

  • Akıllı kod düzenleyici özelliği sayesinde gelişmiş kod tamamlama ve uygulamanın iç yapısında değişiklikleri yeniden düzenleyerek geliştirme imkanı.
  • Kod ve kaynak değişikliklerinden sonra bir cihaz ya da emülatör üzerinde çalıştırılan uygulamaya hızlı bir şekilde yansıtarak Anında çalıştırma yapabilme imkanına sahipsiniz.
  • Üst sınıf özelliklere sahip hızlı android emülatör ile sanal ivme ölçer, ortam sıcaklığı, manyetometre ve diğer sensörlere destekli bir uygulama.
  • Android telefonlar, tabletler, Android Wear, Android Auto ve Android Tv gibi tüm android platformaları desteklenmektedir.
  • Sıklıkla kullanılan uygulama özelliklerini belirlemenize yardımcı olacak Kod Şablonları.
  • Sürüm uyumluluğu, kullanışlılık, performans ve uygulama oluştururken diğer sorunların bulunmasına yardımcı Lint Araçları.
  • Apk Analizcisi ile oluşturduğunuz bileşenlerin dosyanın boyutuna olan katkısını anlayabilir, Apk’larınızın içeriğini incelemenizi sağlayabilirsiniz.

Android Studio Kurulumu

Android Studio’yu kurmak oldukça kolaydır. Uygulamanın boyutu 700 Mb civarıdır. İndirme yapmadan önce yükleyiciye Android SDK’ yı istediğinizi bildirmek için onay kutusunu işaretlediğinizden emin olun.

Android Studio İndir

Dosyayı İndir

Windows 32 Bit ya da 64 bit sürümlerinden işletim sisteminize uygun olanı seçip indirmeye başlayabilirsiniz. Programın Linux ve MacOS seçenekleri de mevcuttur.

Not: Android Studio’yu kullanabilmek için bilgisayarınızda Java programının kurulu olması gerekmektedir.

Programın hangi dizine kurulacağını ve Android SDK’nın kurulum klasörünü seçtikten sonra kuruluma başlayabilirsiniz.

Not: AppData klasörünün gizli bir klasör olduğunu unutmayın. Android SDK klasörüne gitmek için öncelikle herhangi bir klasöre girip Görünüm sekmesinin Seçenekler kısmından   ‘Gizli Klasörleri Göster’ seçeneğinin işaretli olmasını sağlamalısınız.

Artık android studio ile oyun yapılır mı? sorusuna vereceğimiz cevap evet olacaktır.

Editörün Önerisi

Resimli müzikli video yapma programını indirerek güzel montajlar yapabilirsiniz!

Kırık Link Bildiriminde Bulun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Merhaba, Sitemiz masraflarını reklamlardan karşılayabilmektedir. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.