Program İndirGenel

Home-Office Siber Güvenlik İpuçları

Corona pandemisi küresel olarak günlük yaşantıların mümkün olan her noktada dijital olarak yürütülmesine öncü oldu. Birçok sektör için olan ani gelen dijital değişim siber güvenlik açıklarını da beraberinde getirdi. Özellikle home-office çalışan bireylerin ve home-office modeline geçen şirketlerin bu süreçte hem kişisel hem kurumsal veri ve bilgileri korumak için belirli önlemler alması gerekiyor.

Home-office çalışmayan fakat pandemi sürecinde sosyal izolasyon tedbirleri doğrultusunda çevrimiçi daha çok vakit geçiren bireyler de dâhil olmak üzere mikro seviyede alınan bireysel önlemler mega siber saldırıların engellenmesine yardımcı olabilir. İnsan hatasının mega siber saldırıların başarılı olmasındaki faktörlerin başında geldiği unutulmamalıdır.

Home-Office ve VPN

VPN (Sanal Özel Ağ) teknolojisi bilinenin aksine kurumsal seviyede güvenli iletişim ağları oluşturmak adına yaygın bir şekilde kullanılıyor. IP değiştirme veya yasaklı sitelere giriş programı olarak VPN, aslında 1996 yılından beri işletmeler arası güvenli iletişim ağları oluşturmak veya home-office/uzaktan çalışan bireylerin işletme ağına güvenli bir şekilde bağlanmalarını sağlamak için kullanılıyor.

Bireysel olarak VPN kullanımı ne gibi avantajlar sağlar? Örneğin, Türkiye VPN sunucusu üzerinden internete bağlandığınızda kullandığınız bilgisayar veya tabletin internet protokol (IP) adresi maskelenir fakat fiziki konum olarak yine Türkiye’den bağlanıyormuş gibi bir IP adresi kazanırsınız. Kullanılan bilgisayar ve VPN sunucusu arasında oluşturulan sanal tünele giren ve çıkan veri paketleri şifrelenir. Bu şifreleme sayesinde bağlandığınız ağ şifresiz bir Wi-Fi ağı bile olsa internet trafiğiniz internet servis sağlayıcısı dahil olmak üzere başka üçüncü partiler tarafından görülemez.

Türkiye VPN sunucusu yerine başka bir ülkede bulunan VPN sunucusu üzerinden VPN’i aktifleştirdiğinizde Türkiye’de erişime engelli olan web sitelere erişebilirsiniz. VPN, internet trafiğinizi şifrelediği için anahtar kelime filtreleme veya derinlemesine paket inceleme (dpi) ile gerçekleştirilen internet sansürü uygulamalarını aşabilirsiniz.

Home-office çalışırken işletme VPN kullanıyorsanız bilgisayarınızın VPN ile işletme ağına bağlanmadan önce gerekli siber hijyene sahip olduğundan emin olun. Aynı zamanda, şirketinizin uygun gördüğü bilgisayar veya benzeri bir elektronik cihaz haricinde işletme ağına VPN ile başka aile üyelerinin cihazları üzerinden bağlanmaktan kaçının. Aksi takdirde, işletme ağına ve dolayısıyla ağdaki diğer tüm cihazlara kötücül yazılım sızmasına sebep olabilirsiniz.

Home-Office Şifreli İletişim

Home-office sürecinde her türlü iletişimin şifreli platformlar üzerinden gerçekleştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Aksi takdirde, hem kişisel hem kurumsal veri ve bilgiler siber saldırganlar tarafından ele geçirilebilir.

Şifreli e-posta hizmet sağlayıcıları ile e-posta üzerinden gerçekleştirdiğiniz iletişimlerin güvende olmasını sağlayabilirsiniz. Bir siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN’in şifreli hizmet sağlayan e-posta önerileri şu şekilde: ProtonMail, Mailfence, Tutanota ve Countermail.

ProtonMail ile e-postalarınız uçtan uca şifrelenir. İki faktörlü kimlik doğrulama mevcuttur ve tamamen açık kaynak koduna sahiptir. Ücretli ve ücretsiz versiyonu bulunmaktadır.

Mailfence de iki faktörlü kimlik doğrulama sağlar. Spam olan e-postaları engeller ve Outlook ve Gmail’den bilgi aktarımına imkan sağlar. Ücretli ve ücretsiz versiyonu bulunmaktadır.

Tutanota uçtan uca şifreleme sağlar, Tutanota kullanmayan kullanıcılara güvenli e-posta açılımı için güvenli link sağlar.

Countermail tamamen anonim bir hizmettir. E-postaları OpenPGP ile 4 binden fazla şifreleme anahtarı ile şifreler. Sadece bir haftalık deneme sürümü vardır.

E-posta haricinde anlık iletişiminizi sürdürmek için Signal, Telegram veya Viber gibi uçtan uca şifreleme sağlayan platformları kullanabilirsiniz. Slack ve Skype’ın uçtan uca şifreleme sağlamadığını unutmayın. iMessage da uçtan uca şifreleme sağlar fakat sadece iOS’ta mevcuttur ve iCloud yedeklemeleri yaptığı için sorun olabilir.

Kırık Link Bildiriminde Bulun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Merhaba, Sitemiz masraflarını reklamlardan karşılayabilmektedir. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.