Kitap İndir

Taaşşuk-I Talat Ve Fitnat PDF

Şemsettin Sami' nin Türk Edebiyatı Eseri

Şemsettin Sami tarafından yazılan ve sitemize eklediğimiz Taaşşuk-i Talat ve Fitnat PDF, bir aşk hikayesini konu almaktadır. Kitap karakterlerinden olan Talat, Fitnat’a daha yakın olmak için kadın kılığına girmeyi bile düşünecek kadar aşıktır. Fitnat ise bağnaz bir ailede büyüyen, dışarıya çıkamayan bir kadındır. İşte bu kitap, bu imkansız aşk hikayesini ele alır. Türkçe yazılan ilk roman olan Taaşuk-i Talat ve Fitnat, yazıldığı dönemde ağırlıklı olarak geçerli olan kadın ve erkek ilişkilerine de ışık tutar.

Türk edebiyat tarihinin en iyi kitaplarından biri olan bu PDF dosyasını indirmek için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Taaşşuk-i Talat ve Fitnat Romanı PDF İndir

İlk Türkçe roman olmasından ötürü oldukça basit ve acemi bir dille yazılan kitap, aynı zamanda romantizm akımının da bir üründür. Görücü usulü evlilikten ötürü kaynaklanan sorunlardan, oluşturduğu problemlerden söz eden konu; aynı zamanda oldukça sade bir dil ile kaleme alınmıştır. Kitap isminin anlamı ise “Talat ve Fitnat’ın Aşkları” anlamına gelmektedir.

Talat isimli ana karakterimiz; Hacı Mustafa isimli bir adamın kızına aşık olur. Bu kız diğer ana karakterimiz Fitnat’tır. Sevgisine karşılık bulan Talat, sık sık Fitnat ile görüşmeye başlar. Lakin bir süre sonra Hacı Mustafa, üvey kızı olan Fitnat’ı dışarıya çıkartmamaya başlar. Aşkından gözü hiçbir şeyi görmeyen Talat ise bu duruma daha fazla katlanamaz; bir gün kadın gibi çarşaf giyerek sevgilisini ziyaret eder.

İkili bu şekilde görüşmeye devam etse de, babası Hacı Mustafa Fitnat’ı zengin bir adam ile görücü usulü evlendirir. Talat’a olan sevgisinden dolayı daha fazla katlanamayan Fitnat, bir gün intihar girişiminde bulunur ve ölür. Fitnat’ın ölümünden sonra evlendiği zengin adam, Fitnat’ın boynunda asılı olan muskayı açarak okur ve sonucunda delirerek ölür. Muskada yazanlar neticesinde kendi öz kızıyla evlendiğini öğrenen Ali Bey, hiç haberi olmadan kızıyla evlenmiştir.

Acı ile dolu olan bu romanı okumak için,

indirme liki

Taaşşuk-i Talat ve Fitnat PDF

taaşuk-i talat ve fitnat kitabı
edebi eser oku ve romanın konusu

Taaşşuk-i Talat ve Fitnat PDF kitap İndir

PDF olarak indirmek için yukarıda yer alan linke tıklayabilir; akıllı telefonunuza – tabletinize ya da bilgisayarınıza indirerek okuyabilirsiniz.

Hayat cesurlara torpil geçer PDF indir başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Kırık Link Bildiriminde Bulun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Merhaba, Sitemiz masraflarını reklamlardan karşılayabilmektedir. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.