Ders KitaplarıKitap İndir

Termodinamik Yunus Çengel Çözümleri

Mühendislik Yaklaşımıyla Termodinamik Kitabı Soru Çözümleri Ders Notları ve Konu Anlatımı

Termodinamik Yunus Çengel Çözümleri sayesinde Termodinamik dersi alanında temel bilgi birikimine sahip olabilirsiniz. Termodinamik dersi ise makine mühendisliği alanında sunulan en önemli derslerin arasında yer alır. Bu dersi anlayabilmek için gerekli olan temel unsur ise bu derse bir mühendislik yaklaşımı üzerinden yaklaşabilmek ve bakabilmektir.

Micheal A. Boles ile Yunus A. Çengel tarafından kaleme alınmış olan “Mühendislik Yaklaşımı İle Termodinamik” isimli kitabı bu alanda oldukça faydalıdır. Bu kitabın 5.baskısının içerisinde ise çözümleri de içerik kısmında sunulmuştur. Kitabın adı İngilizce dilinde ise “Thermodynamics: An Engineering Approach” şeklinde geçer. Bu alanda başarılı olabilmek için bu kitabı muhakkak satın almanızı tavsiye ederiz. Kitabın basım yeri ise Palme Kitabevi’dir. Bu site içerisinde aynı yazarın bir de “Akışkanlar Mekaniği” isminde bir kitabı yer alır. Her iki kitabı da uygun linkler üzerinden indirebilir ve ders notları olarak kullanıp faydalanabilirsiniz.

Rüştü Bayındır Paragraf PDF başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Termodinamik Nedir?

Termodinamik dersi üzerine öncelikle bu soruya yanıt vermek gerekiyor: Termodinamik nedir? Termodinamik, sıcaklığı, enerjiyi ve ısıyı konu edinen bir bilim dalı olarak geçer. Termodinamik üzerine yapılan araştırmalar ise tam olarak 19.yüzyıl içerisinde başlamıştır. Bu noktada sanayi devrimine zemin hazırlayan birçok teknoloji termodinamik sayesinde ortaya çıkarılmış ve geliştirilmiştir. Bu teknolojiler arasında buhar makinesi, verilebilecek örneklerden sadece bir örnektir.

Termodinamik Yasaları

Bu ders üzerine konu anlatımı ve farklı soru ile çözümleri olan pdf dosyasından faydalanabilirsiniz. Termodinamik deyince elbette bir konudan da bahsetmek gerekiyor ki; bu da “Termodinamik Yasaları” konusu!.. Bu noktada termodinamiğin toplam 4 ayrı yasası vardır, diyebiliriz. Bu yasaların her biri, bu bilim dalı üzerine yapılan çalışmalar ve araştırmalar içerisinde kullanılagelmiştir. Dolayısıyla temelde bu yasalardan oluştuğunu ve şekillendiğini söylemek mümkündür. Termodinamiğin temel yasaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Termodinamiğin Sıfırıncı Yasası
  • Termodinamiğin Birinci Yasası
  • Termodinamiğin İkinci Yasası
  • Termodinamiğin Üçüncü Yasası

Yunus A. Çengel Termodinamik Kitabı

Termodinamik Yunus Çengel tarafından yazılan bu kitabın amacı, söz konusu termodinamik açısından temel ilkelerin ve yasaların düzgünce incelenebilmesidir. Kolay şekilde okuyucu tarafından anlaşılabilmesi açısından da oldukça sade olan bir konu anlatımı söz konusudur. Kitap içerisindeki formüller ve tablolar, bir liste şeklindedir. Bu kitap içerisindeki sorunlar, gerçek hayat içerisindeki uygulamalar ile pek çok sayıda okuyucuya mühendislik örneği sunar. Dolayısıyla bir mühendislik yaklaşımı üzerinden problemlerin ele alınıp çözümlenmesi, anlatılmış olur.

indirme liki
Kırık Link Bildiriminde Bulun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Merhaba, Sitemiz masraflarını reklamlardan karşılayabilmektedir. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.